Jak dbać o zęby?

gabinet stomatologiczny

Zęby są bardzo ważną częścią naszego organizmu – tak jak wszystkie inne elementy. Dlatego powinniśmy przykładać ogromną wagę do tego, by prawidłowo o nie dbać. Każdy chce mieć zęby zdrowe i mocne. Co zatem trzeba robić w tym kierunku?

O czym trzeba pamiętać?

Na pewno niezwykle ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny ustnej. Zęby należy myć dokładnie, i co równie ważne – regularnie, czyli najlepiej po każdym posiłku. Dzięki temu usuwamy resztki pokarmów i szkodliwe bakterie. Na stan naszych zębów wpływa również to, co jemy. Zwłaszcza dzieci powinny mieć dietę bogatą w wapń, która wpływa na budowę zębów. Z czasem trzeba też unikać pewnych substancji szkodliwych dla zębów, na przykład zbyt dużej ilości słodyczy.

Na pewno ważne jest również regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego. Stomatolog może doradzić, co jeszcze warto robić, by dbać o zęby (popatrz też tutaj). Poza tym takie regularne kontrole pozwalają unikać poważnych problemów. Gdyby nawet pojawiły się jakieś niewielkie ubytki, dentysta może je bez problemu wyleczyć. Niestety nie zawsze tak jest. Część osób zaniedbuje zęby i musi korzystać z konkretnych form leczenia.

Leczenie zębów

Stomatolog sprawdzając stan naszych zębów, określa które wymagają leczenia oraz jaką metodę wybrać. Czasami trzeba usunąć próchnicę i założyć plombę. Niekiedy jednak konieczne może okazać się leczenie kanałowe – bardziej skomplikowane i bolesne. W ostateczności, zniszczone zęby można usunąć. Dlatego, by takich problemów uniknąć, koniecznie trzeba pamiętać o profilaktyce.